Americká hypotéka

Americká hypotéka je varianta hypotéky, při které banky i nebankovní subjekty nesledují účel investice. To znamená, že žadatel může použít půjčené peníze libovolně dle svých finančních potřeb. U americké hypotéky neurčuje smluvně banka či nebankovní firma, na co peníze klient použije. Americkou hypotéku nabízejí banky i nebankovní instituce.

Co je americká hypotéka?

Americká hypotéka nazývaná také neúčelová hypotéka. Jedná se o neúčelový spotřebitelský úvěr, který je na rozdíl od hotovostního úvěru zajištěn nemovitostí, neboť u tohoto typu úvěru lze uspokojit i žadatele, kteří potřebují vyšší částky. Tento typ hypotéky je velmi oblíbený v USA, odtud tedy pojmenování americká hypotéka. Na rozdíl od hotovostního spotřebitelského úvěru se můžete u americké hypotéky těšit na mnohem výhodnější úrokovou sazbu.

Americká hypotéka je zajištěna zástavním právem k nemovitosti, kterou lze na rozdíl od standardní (účelové) hypotéky použít naprosto na cokoliv. Podrobněji v sekci Účel americké hypotéky.

Poskytnutí hypotéky, a to jakékoli (tzn. klasického hypotečního /účelového/ úvěru, i americké /neúčelové/ hypotéky) je možné pouze se zajištěním nemovitostí. Nejedná se o nějaká „vnitřní pravidla“ bank či soukromých firem, poskytujících nebankovní hypotéky, ale o zákonnou podmínku. Ručení je vždy formou zástavního práva k nemovitosti. Nemovitost se u americké hypotéky nikdy nepřepisuje na úvěrující subjekt! Pak by se již jednalo o takzvaný zpětný leasing nemovitosti. Tento typ půjčky určitě nedoporučujeme! Zástavní právo k nemovitosti je zcela v pořádku, nikoli však přepis nemovitosti na jiného majitele!

Účel americké hypotéky

Jak jsme již zmínili, americká hypotéka je úvěr neúčelový. Účel poskytnuté půjčky není nijak sledován ani bankou, ani subjektem nebankovním. Pokud by vám nějaká nebankovní instituce ve smlouvě diktovala, na co smíte či nesmíte peníze u americké hypotéky využít, pak takovou smlouvu v žádném případě nepodepisujte!

U některých bank lze v rámci americké hypotéky konsolidovat pouze jeden úvěr. U nebankovních institucí je zpravidla tento počet neomezený! Můžete tak sloučit několik půjček, kreditních karet apod.

Nejčastější využití americké hypotéky

  • konsolidace půjček
  • investice do podnikání
  • rekonstrukce nemovitosti

Americká hypotéka – bankovní nebo nebankovní?

U americké hypotéky bankovní lze získat zpravidla nižší úrokovou sazbu, avšak dle našeho průzkumu není toto pravidlem. Pokud budete žádat o americkou hypotéku u banky, pak nesmíte mít žádný záznam v bankovním registru. Mnoho bank nahlédne i do registru Solus. Banky poměrně přísně posuzují zápisy v registrech dlužníků a bonitu žadatele. Naopak u nebankovní americké hypotéky nebankovní instituce do bankovního registru nenahlížejí. Někteří nahlížejí pouze do registru Solus. U nebankovních institucí však důrazně doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti! Vždy se ptejte nejen na úrokovou sazbu, ale i RPSN! Pokud budou v úvěrové smlouvě nějaké nesmyslné pokuty a sankce, takovou smlouvu nepodepisujte! Vždy si vyžádejte čas na přečtení smlouvy! Pokud do vás bude za vašimi zády někdo "hučet", že nemá čas, abyste smlouvu rychle podepsali, jinak vše sbalí a vy budete bez úvěru, pak opět smlouvu u firmy s takovými praktikami nepodepisujte!

Historie

Produkt AMERICKÁ HYPOTÉKA vstoupil na český trh v květnu roku 2004. Umožnil to nový zákon o dluhopisech (190/2004 Sb.), který tak rozšířil účelovost hypotečního úvěru. Do dubna 2004 bylo možné hypoteční úvěr použít pouze na investici do nemovitosti.

 

Prověřené hypotéky bankovní i nebankovní najdete na úvodní stránce.Zjistili jsme

Po velmi důkladném pátrání a prostudování všech tematických webů vč. nabídky bank i nebankovních institucí, zveřejňujeme na této stránce (v levé části) vše, co jsme pro vás vyčetli o amerických hypotékách, a to bankovních i nebankovních. Doporučujeme určitě přečíst!

Nespěchejte

Nikdy nedovolte, aby vás ovládal čas. Prioritou by měly být vždy podmínky, nikoli rychlost! Budete-li při žádosti o úvěr klást důraz na rychlost, buďte si jisti, že to bude na úkor podmínek, které budou velmi nevýhodné!

Posuzujte

Nabízí vám nějaká firma podezřele nízký úrok? Pak věřte, že bude v něčem háček. Například fixace 1 rok a poté automatické navýšení až na několikanásobek! Dalším důvodem mohou být vysoké poplatky při opožděné splátce, nebo dokonce sesplatnění celého úvěru se zájmem připravit vás o nemovitost. Oslovilo vás na základě vaší poptávky více subjektů? Velmi dobře čtěte a posuzujte rozdíly!

Čtěte

Odmítá vám některá firma či banka, se kterou jednáte o úvěru, poslat úvěrovou smlouvu domů, abyste měli dostatek času a klidu k přečtení? Když zmíníte k podpisu smlouvy účast vašeho právníka, začne vám firma vyhrožovat, že vám nepůjčí? Pak vám radíme, od takové firmy utíkejte a smlouvu v žádném případě nepodepisujte!